Výsledky 2016

Kooperativa, ČPP a Euler Hermes jsou vítězi v anketě Pojišťovna roku 2016 

Praha 11. května 2017: V pořadí již 17. ročník odborné ankety Pojišťovna roku zná své vítěze – pojišťovací makléři z celé České republiky ocenili výkony pojistitelů v roce 2016 takto: v hodnocení univerzálních pojišťoven získala hned tři prvenství Kooperativa pojišťovna ze skupiny VIG, Česká podnikatelská pojišťovna z téže skupiny obhájila své loňské zlato v kategorii autopojištění. Mezi specializovanými pojišťovnami se na první místo vyhoupla pojišťovna Euler Hermes ze skupiny Allianz.

Výsledky ankety dnes oznámili vyhlašovatelé a organizátoři této nejstarší odborné soutěže na pojistném trhu: Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem OPojištění.cz. Galavečera k dekorování vítězů v Kongresovém centru České národní banky v Praze se zúčastnilo na dvě stě makléřů, top manažerů pojišťoven, zástupců ČNB a MF, představitelů asociací finančního trhu a dalších významných hostů. Záštitu anketě poskytl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Do hlasování, které probíhalo během dubna na www.PojistovnaRoku.cz, se letos – v rekordu ankety -  zapojila téměř polovina z celkového počtu 784 pojišťovacích makléřů zapsaných v rejstříku ČNB. Stoupající prestiž soutěže tak podtrhuje význam klíčové role makléřů jako odborných poradců, kteří prosazují a chrání zájmy svých klientů na pojistném trhu. 

Místopředseda AČPM Ivan Špirakus, jenž stál u zrodu celé ankety v r. 2000, hodnotí její 17. ročník takto: „Ve výsledcích se neprojevily žádné dramatické změny – to svědčí o stabilitě trhu i spolupráce makléřů s pojišťovnami. Jako velmi dobrou zprávu pro celý trh, bych zmínil návrat České pojišťovny mezi TOP 5 v klíčové kategorii pojištění průmyslu a podnikatelů.  Dlouhodobá a systematická práce  oddělení makléřských služeb ČP včetně nasazené moderní on-line podpory a systému odborných školení přinesla zasloužené ovoce. V kategorii specializovaného pojištění se po deseti letech nepřetržitého kralování musela vzdát trůnu pojišťovna ERV ve prospěch Euler Hermes, specialisty na pojištění pohledávek – to myslím velmi dobře odráží požadavky makléřského trhu, stejně jako 4. místo pojišťovny Atradius, která se také specializuje na pojištění pohledávek, a loni mezi pěti nejlepšími chyběla“, uzavírá Ivan Špirakus. 

V souladu s tradicí organizátoři rovněž udělili titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Držiteli tohoto ocenění z předešlých ročníků jsou: Luděk Menčík (Pojišťovna roku 2003), Petr Pavlík (2005), Vladimír Mráz (2007), Marek Venuta (2008), František Stach (2009), Vladimír Přikryl (2010), Konštantín Alexejenko (2011), Jaroslav Daňhel (2012), Václav Křivohlávek (2013), Zdeněk Voharčík (2014) a Jakub Hradec (2015). Letos se k nim – jako první žena – připojila Jiřina Nepalová, zakladatelka a ředitelka makléřské společnosti Renomia.

Již šestým rokem také v rámci ankety pokračuje hodnocení makléřů sdružených v AČPM členskými pojišťovnami ČAP pod názvem Pojišťovací makléř roku. Mezi hlavní kritéria posuzování makléřských výkonů patří kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř – pojišťovna a makléř – klient, správa pojištění, podpora kultivace trhu atp. Pojišťovacím makléřem roku 2016 se stala Renomia a.s. 

„Jsem rád, že se nám daří neustále zvyšovat úroveň ankety a ukázat tak společné úsilí pojišťoven a makléřů přispět ke všeobecné kultivaci českého pojišťovnictví, posílení jejího image jako významného sektoru ekonomiky a zároveň ocenit jeho nejlepší hráče“, dodává k výsledkům Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.

Pojištění průmyslu a podnikatelů
1 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
3 Allianz pojišťovna, a.s.
4 Česká pojišťovna, a.s.
5 UNIQA pojišťovna, a.s.
Pojištění občanů
1 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
3 Allianz pojišťovna, a.s.
4 UNIQA pojišťovna, a.s.
5 Česká pojišťovna, a.s.
Autopojištění
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Česká pojišťovna, a.s.
4 Allianz pojišťovna, a.s.
5 UNIQA pojišťovna, a.s.
Specializované pojištění
1 EULER HERMES SA, organizační složka
2 ERV Evropská pojišťovna, a.s.
3 D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR
4 Atradius Credit Insurance N.V., organizační složka
5 AGRA pojišťovna, organizační složka
Životní pojištění
1 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2 Allianz pojišťovna, a.s.
3 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
4 UNIQA pojišťovna, a.s.
5 Pojišťovna České spořitelny, a.s.
Osobnost pojistného trhu
Jiřina Nepalová
Pojišťovací makléř roku 2016
1 RENOMIA, a. s.
2 INSIA a.s.
3 RESPECT, a.s.
4 Pojišťovací makléřství INPOL a.s.
5 OK Group a.s.

Anketa přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost každodenně setkávat v průběhu uplynulého roku. 

Anketu Pojišťovna roku již tradičně organizuje Asociace českých pojišťovacích makléřů, v posledních letech ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven a specializovaným serverem OPojištění.cz

Záštitu 17. ročníku poskytl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Uspořádání ankety Pojišťovna roku 2016 podpořili:

Generální partner: KPMG Česká republika  www.kpmg.cz 
Partner: Sdružení Czech Top100    www.czechtop100.cz  
Generální mediální partner: OPojištění.cz www.opojisteni.cz 
Mediální partneři: Bankovnictví, Czech Top 100 Forum, Czech and Slovak Leaders, Pojistný obzor