Pojišťovací makléř roku

Hodnocení výkonu pojišťovacích makléřů bylo rozhodnutím organizátorů ankety Pojišťovna roku zavedeno poprvé v ročníku 2011 (vyhlášeno 2012).

Jak poznamenal tehdejší výkonný ředitel České asociace pojišťoven Ing. Tomáš Síkora, MBA: „Toto ocenění nám v celém konceptu ankety doposud chybělo. Makléřské společnosti mají nezastupitelnou roli ve zpracovávání pojistných programů, zejména v oblasti pojištění průmyslu a podnikatelů, a proto vnímáme jako důležité připomenout tímto způsobem jejich přínos pro rozvoj pojistného trhu.“

Zástupci členských pojišťoven ČAP hodnotí makléře sdružené v AČPM nikoliv podle jejich velikosti, ale podle celé řady kritérií, jako je např. kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř-pojišťovna a makléř-klient, správa pojištění, nebo podpora kultivace trhu.

Podrobná pravidla jsou k dispozici zde.

Historicky prvním Pojišťovacím makléřem roku (2011), a to s regionální působností, se stala společnost I.P. trust. Pojišťovacím makléřem roku s celorepublikovou působností pak společnost RENOMIA.

V následujícím ročníku doznalo oceňování pojišťovacích makléřů změn – výsledkem byl žebříček TOP 5 pojišťovací makléř roku 2012 – bez udání pořadí, vítězové byli řazeni abecedně: společnosti C.E.B., INSIA, INPOL, Renomia a Respect.

V ročníku 2013 došlo k dalším změnám v hodnocení pojišťovacích makléřů. V předchozím ročníku pojišťovny vybíraly pět nejlepších makléřů na základě kritérií, která byla upravena tak, aby bylo možné vyhodnotit i konkrétní pořadí.

Vítězství si odnesla společnost RENOMIA, za ní následovaly firmy INSIA (2. místo), Inpol (3.) C.E.B. (4.) a GrECo (5.).

V hodnocení Pojišťovací makléř roku 2014 získala premiérové prvenství společnost RESPECT, které se podařilo předskočit loňského výherce RENOMII (2.) i stálici INSII (3.). Na dalších místech se nově objevily firmy Satum (4.) a OK GROUP (5.).

Jako Pojišťovací makléř roku 2015 své předchozí prvenství obhájila společnost RESPECT, stříbro získala Insia, a bronz brala RENOMIA. Na dalších hodnocených příčkách se umístila OK GROUP a GrECo.

V ročníku 2016 se na první místo vrátila RENOMIAINSIA obhájila stříbro, 3. skončila společnost RESPECT, 4. pozici zaujala firma INPOL a hodnocené pořadí uzavřela OK GROUP na 5. místě.

V žebříčku Pojišťovací makléř roku 2017 se jako první umístila společnost RESPECT.  Na stříbro dosáhla RENOMIA a mezi vyhlašovaných pět nejlepších se dostali i tři nováčci (míněno z pohledu ankety – jinak se jedná o členy AČPM s více než dvacetiletou historií na trhu) – PETRISK, GrEco a IMG.

Pojišťovacím makléřem roku 2018 se stala společnost RESPECT, která tak znovu obhájila své minulé prvenství. Na dalších příčkách žebříčku se umístily společnosti RENOMIA, C.E.B., INSIA a OK GROUP.

Pojišťovacím makléřem roku 2019 - 2020 se stala největší česká makléřská společnost RENOMIA, která se také opakovaně umisťuje na první příčce v exkluzivním žebříčku portálu oPojištění.cz TOP 30 pojišťovacích makléřů. Pomyslné stříbro brala společnost RESPECT a bronz patřil OK GROUP. Na dalších místech skončily společnosti GrEco International a PETRISK INTERNATIONAL.

Pojišťovacím makléřem roku 2021 byla vyhlášena společnost RESPECT, jeden ze zakládajících členů AČPM. K tomuto ocenění poznamenal výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek: „Spolupráce pojišťoven s makléři má svou nezastupitelnou roli v rámci servisu, který společně poskytujeme klientům. Díky anketě Pojišťovna roku tak můžeme ukázat naše společné úsilí a přispět ke všeobecné kultivaci českého pojišťovnictví a dále také k posílení vnímání pojišťovnictví jako jednoho z klíčových pilířů ekonomiky.“

V ročníku 2022 hodnocení členů AČPM pojistiteli doznalo změn: z předchozího čtvrtého místa se do čela nejlepší pětky vyhoupla společnost PETRISK a.s. Na dalších místech skončily makléřské firmy RENOMIA (2.), RESPECT (3.), OK GROUP (4.) a INSIA (5.).