Výsledky 2017

Anketa Pojišťovna roku 2017: Dominance České podnikatelské pojišťovny

Praha, 22. května 2018 – Odborná anketa Pojišťovna roku, nad kterou opět převzal osobní záštitu guvernér ČNB Jiří Rusnok a jež je organizována Asociací českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem oPojištění.cz, má za sebou další ročník. Pomyslného „zlatého slavíka“ si odnesla Česká podnikatelská pojišťovna, která ve čtyřech hlavních kategoriích získala hned tři první a jedno druhé místo. Do čela samostatné kategorie specializovaného pojištění se po roční pauze vrátila ERV Evropská pojišťovna.

Nové pořadí

Téměř osm set pojišťovacích makléřů registrovaných Českou národní bankou dostalo během jarních  měsíců příležitost zamyslet se nad kvalitou a rozsahem služeb tuzemských pojistitelů a porovnat jejich výkony v roce 2017. A jak konkrétně se odrazil jejich názor v pěti hodnocených kategoriích? Česká podnikatelská pojišťovna obsadila první místa v kategoriích Pojištění průmyslu a podnikatelů a Pojištění občanů, a obhájila loňské prvenství v Autopojištění, což se podařilo i Kooperativa pojišťovně v kategorii Životního pojištění. Samostatnou kapitolou jak pak kategorie Specializované pojištění, kterou již po jedenácté opanovala rekordmanka soutěže ERV Evropská pojišťovna
„Posun ČPP na přední příčky ve všech kategoriích je bezpochyby výsledkem dlouhodobé koncepční spolupráce s makléři v celém týmu pojišťovny pod vedením generálního ředitele ČPP Jaroslava Besperáta, který má na tomto skvělém výsledku výraznou osobní zásluhu,“ okomentoval 18. ročník ankety místopředseda AČPM Ivan Špirakus, jenž stál u zrodu celé ankety v r. 2000.

Překvapení mezi makléři

V žebříčku Pojišťovací makléř roku 2017, kde naopak členské pojišťovny ČAP hodnotí spolupráci s makléři, získala prvenství společnost RESPECT a mezi vyhlašovaných pět nejlepších se dostali tři nováčci (míněno z pohledu ankety – jinak se jedná o členy AČPM s více než dvacetiletou historií na trhu). Mezi hlavní kritéria posuzování makléřských výkonů patří kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř – pojišťovna a makléř – klient, správa pojištění, podpora kultivace trhu atp.

Osobnost pojistného trhu

V souladu s tradicí organizátoři v rámci ankety rovněž udělili titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Držiteli tohoto ocenění z předešlých ročníků jsou: Luděk Menčík (Pojišťovna roku 2003), Petr Pavlík (2005), Vladimír Mráz (2007), Marek Venuta (2008), František Stach (2009), Vladimír Přikryl (2010), Konštantín Alexejenko (2011), Jaroslav Daňhel (2012), Václav Křivohlávek (2013), Zdeněk Voharčík (2014), Jakub Hradec (2015) a Jiřina Nepalová. Letos se k nim připojil jeden ze zakladatelů pojišťovny Allianz v ČR a dlouholetý člen jejího představenstva Jiří Charypar.

Slavnostní galavečer

Výsledky ankety organizátoři této nejstarší soutěže na pojistném trhu oznámili na slavnostním galavečeru v Kongresovém centru ČNB v Praze. Ceremoniálu se zúčastnilo na dvě stě makléřů, top manažerů pojišťoven, představitelů ČNB, ministerstva financí i asociací finančního trhu, vybraných mediálních partnerů a dalších významných hostů. Galavečeru předcházelo již tradiční Makléřské odpoledne jako neformální pracovně-společenské setkání členů AČPM se zástupci partnerů ankety a pracovníky úseků makléřských služeb partnerských pojišťoven.

Pojišťovna roku 2017 – celkové výsledky

Pojištění průmyslu a podnikatelů
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Česká pojišťovna, a.s.
4 Allianz pojišťovna, a.s.
5 Colonnade Insurance S.A., organizační složka
Pojištění občanů
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Allianz pojišťovna, a.s.
4 UNIQA pojišťovna, a.s.
5 Česká pojišťovna, a.s.
Autopojištění
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Česká pojišťovna, a.s.
4 UNIQA pojišťovna, a.s.
5 Allianz pojišťovna, a.s.
Specializované pojištění
1 ERV Evropská pojišťovna, a.s.
2 D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR
3 EULER HERMES SA, organizační složka
4 AGRA pojišťovna, organizační složka
5 Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka pro ČR
Životní pojištění
1 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
3 Allianz pojišťovna, a.s.
4 Pojišťovna České spořitelny, a.s., VIG
5 UNIQA pojišťovna, a.s.
Osobnost pojistného trhu
Jiří Charypar
Pojišťovací makléř roku 2016
1 RESPECT, a.s.
2 RENOMIA, a. s.
3 PETRISK INTERNATIONAL a.s.
4 GrECo JLT Czech Republic s.r.o.
5 IMG a.s.

Podrobné informace o anketě, její historii i kritériích hodnocení jsou k dispozici na webových stránkách ankety www.pojistovnaroku.cz

Anketa přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost každodenně setkávat v průběhu uplynulého roku. 

Záštitu 18. ročníku poskytl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Uspořádání ankety Pojišťovna roku 2017 podpořili:

Generální partner: KPMG Česká republika  www.kpmg.cz 

Partner: CONTIN www.contin.cz, Sdružení Czech Top100    www.czechtop100.cz

Partner galavečera: EFPA www.efpa.cz

Generální mediální partner: OPojištění.cz www.opojisteni.cz 

Mediální partneři: Bankovnictví, Czech Top 100 Forum, Czech and Slovak Leaders, Pojistný obzor

Stručně o AČPM:

Asociace českých pojišťovacích makléřů byla založena v roce 1994 z iniciativy českých kanceláří mezinárodních makléřských firem. V lednu 2005 došlo ke sloučení s Komorou pojišťovacích makléřů. Cílem AČPM je podpora profesních zájmů a zvyšování profesionální i společenské prestiže povolání pojišťovacího makléře. Asociace se podílí na tvorbě zákonů, prosazuje profesní etiku, stará se o vzdělávání makléřů, publicitu a navazuje mezinárodní kontakty. Je členem Evropské federace pojišťovacích zprostředkovatelů (BIPAR), Světové federace pojišťovacích zprostředkovatelů (WFII) a organizace Partneři zprostředkovatelů (POI). V současné době AČPM sdružuje 76 členů, kteří podle kvalifikovaného odhadu realizují téměř 3/4 všech makléřských obchodů v ČR.

Malý průvodce profesí pojišťovacího makléře:

  • vyšší kategorie zprostředkovatelů pojištění
  • má vyšší odbornost (zkoušku)
  • vždy pracuje jako zástupce klienta 
  • uzavírá s klientem smlouvu o odborné činnosti
  • věnuje se především pojištění firem a podnikatelů
  • poskytuje poradenství v řízení rizik a konstrukci pojistné ochrany
  • jménem klienta oslovuje pojišťovny se žádostí o nabídku (výběrové řízení)
  • odborně vyjednává za klienta s pojišťovnou o cenách a podmínkách
  • na straně klienta spolupracuje při likvidaci pojistných událostí
  • má vyšší odpovědnost za své profesionální rady než agent

Kontakt: 

Zdeňka Indruchová, AČPM, tel 603 200 088, e-mail: acpm@acpm.cz, www.acpm.cz