Výsledky 2018

Anketa Pojišťovna roku 2018: Vítězí ČPP, Allianz a ERV

Praha, 14. května 2019 – Odborná anketa Pojišťovna roku, založená a organizovaná Asociací českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem oPojištění.cz, má za sebou další, již 19. ročník. Svou loňskou dominanci v něm zopakovala Česká podnikatelská pojišťovna, která získala hned tři první místa – v nejprestižnější kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů, v Kategorii Pojištění občanů a v Autopojištění. Do čela kategorie Životního pojištění se z loňské třetí pozice vyšvihla Allianz a kategorii Specializovaného pojištění opět opanovala ERV Evropská pojišťovna jako „rekordmanka“ ankety – z vítězství se může těšit již po dvanácté!

Do hlasování o výkonech pojišťoven se mohli zapojit všichni samostatní zprostředkovatelé a jejich zaměstnanci, kteří v uplynulém roce působili jako pojišťovací makléři, případně agenti (v kategoriích Životní pojištění a Pojištění občanů). Proti předchozímu ročníku ankety se počet hlasů navýšil o celých 22 % (z 6140 na 7492) a průměrné hodnocení stouplo ve všech kategoriích ze 7,3 na 7,7 bodů, což svědčí jak o rostoucím zájmu o anketu, tak o zvyšující se spokojenosti se spoluprací na spojnici pojišťovna-zprostředkovatel-klient.

Místopředseda AČPM Ivan Špirakus, jenž stál u zrodu celé ankety v r. 2000, komentuje její 19. ročník takto: „Ve výsledcích se neprojevily žádné dramatické změny – to svědčí o stabilitě trhu i o kvalitě pracovních vztahů makléřů s pojišťovnami. Setrvání ČPP na nejvyšších příčkách tří kategorií je bezpochyby výsledkem dlouhodobé koncepční spolupráce s makléři v celém týmu pojišťovny a s osobním nasazením jejího generálního ředitele Jaroslava Besperáta. Jako velmi dobrou zprávu pro celý trh bych také zmínil trvalé stoupání České pojišťovny v klíčové kategorii pojištění průmyslu a podnikatelů – před třemi lety nebyla ani v TOP 5, před dvěma čtvrtá, loni třetí a letos už dýchá na záda vítězné ČPP. Podle mého názoru systematická práce oddělení makléřských služeb ČP, včetně zavedení moderní on-line podpory a odborných školení, přinesla zasloužené ovoce“, uzavírá Ivan Špirakus

V souladu s tradicí organizátoři rovněž udělili titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. K laureátům z předešlých ročníků se letos připojil Vladimír Krajíček, bývalý dlouholetý generální ředitel pojišťovny ERV Evropská. 

Již osmým rokem také v rámci ankety pokračuje hodnocení makléřů sdružených v AČPM členskými pojišťovnami ČAP pod názvem Pojišťovací makléř roku. Mezi hlavní kritéria posuzování makléřských výkonů patří např. kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř – pojišťovna a makléř – klient či správa pojištění. Pojišťovacím makléřem roku 2018 se stala společnost RESPECT, která tak obhájila své loňské prvenství.

Výsledky ankety organizátoři této nejstarší soutěže na pojistném trhu oznámili na slavnostním galavečeru v Kongresovém centru ČNB v Praze. Ceremoniálu se zúčastnilo na dvě stě makléřů, top manažerů pojišťoven, představitelů ČNB, ministerstva financí i asociací finančního trhu, vybraných mediálních partnerů a dalších významných hostů. Galavečeru předcházelo již tradiční Makléřské odpoledne jako neformální pracovně-společenské setkání členů AČPM se zástupci partnerů ankety a pracovníky úseků makléřských služeb partnerských pojišťoven.

Pojišťovna roku 2018 – celkové výsledky

Pojištění průmyslu a podnikatelů
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Česká pojišťovna, a.s.
3 Allianz pojišťovna, a.s.
4 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
5 Uniqa pojišťovna, a.s.
Pojištění občanů
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Allianz pojišťovna, a.s.
4 Česká pojišťovna, a.s.
5 UNIQA pojišťovna, a.s.
Autopojištění
1 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Česká pojišťovna, a.s.
4 UNIQA pojišťovna, a.s.
5 Allianz pojišťovna, a.s.
Specializované pojištění
1 ERV Evropská pojišťovna, a.s.
2 D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR
3 INTER PARTNER ASSISTANCE, organizační složka
4 COFACE, organizační složka
5 AGRA pojišťovna, organizační složka
Životní pojištění
1 Allianz pojišťovna, a.s.
2 Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
3 Pojišťovna České spořitelny, a.s., VIG
4 UNIQA pojišťovna, a.s.
5 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
Osobnost pojistného trhu
Vladimír Krajíček
Pojišťovací makléř roku 2018
1 RESPECT, a.s.
2 RENOMIA, a. s.
3 C.E.B., a.s.
4 INSIA a.s.
5 OK Group a.s.

Podrobné informace o anketě, její historii i kritériích hodnocení jsou k dispozici na webových stránkách ankety www.pojistovnaroku.cz

Anketa přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost každodenně setkávat v průběhu uplynulého roku.

Záštitu 19. ročníku poskytl viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký.

Uspořádání ankety Pojišťovna roku 2018 podpořili:

Generální partner: KPMG Česká republika  www.kpmg.cz 

Partner: CONTIN www.contin.cz, EFPA www.efpa.cz, Sdružení Czech Top100 www.czechtop100.cz

Partner galavečera: EFPA www.efpa.cz

Generální mediální partner: OPojištění.cz www.opojisteni.cz 

Mediální partneři: Bankovnictví, Czech and Slovak Leaders, Pojistný obzor

Stručně o AČPM:

Asociace českých pojišťovacích makléřů byla založena v roce 1994 z iniciativy českých kanceláří mezinárodních makléřských firem. V lednu 2005 došlo ke sloučení s Komorou pojišťovacích makléřů. Cílem AČPM je podpora profesních zájmů a zvyšování profesionální i společenské prestiže povolání pojišťovacího makléře. Asociace se podílí na tvorbě zákonů, prosazuje profesní etiku, stará se o vzdělávání makléřů, publicitu a navazuje mezinárodní kontakty. Je členem Evropské federace pojišťovacích zprostředkovatelů (BIPAR), Světové federace pojišťovacích zprostředkovatelů (WFII) a organizace Partneři zprostředkovatelů (POI). V současné době AČPM sdružuje 76 členů, kteří podle kvalifikovaného odhadu realizují téměř 3/4 všech makléřských obchodů v ČR.

Malý průvodce profesí pojišťovacího makléře:

  • vždy pracuje jako zástupce klienta 
  • uzavírá s klientem smlouvu o odborné činnosti
  • věnuje se především pojištění firem a podnikatelů
  • poskytuje poradenství v řízení rizik a konstrukci pojistné ochrany
  • jménem klienta oslovuje pojišťovny se žádostí o nabídku (výběrové řízení)
  • odborně vyjednává za klienta s pojišťovnou o cenách a podmínkách
  • na straně klienta spolupracuje při likvidaci pojistných událostí
  • má výrazně vyšší odpovědnost za svoji činnost a poskytované rady než agent
  • podle nového zákona o distribucí pojištění má nejvyšší stupeň odbornosti.