Výsledky 2022

Pojišťovna roku 2022:
výsledky ankety potvrzují stabilitu českého pojistného trhu

V pořadí již 22. ročník odborné B2B ankety Pojišťovna roku, v níž pojišťovací makléři posuzují výkony pojistitelů, zná své vítěze: stejně jako loni hodnocení univerzálních pojišťoven ovládla skupina Vienna Insurance Group (VIG) prostřednictvím svých dcer – ve čtyřech vyhlašovaných kategoriích Kooperativa získala hned tři zlaté, další pak ČPP. Specializované pojišťovny jsou hodnoceny zvlášť: zde své loňské prvenství obhájila ERV. Pojišťovacím makléřem roku 2022 se stala společnost PETRISK a Osobností pojistného trhu byl jmenován in memoriam Jaroslav Besperát.

Do hlasování o výkonech pojišťoven se mohli zapojit všichni samostatní pojišťovací zprostředkovatelé, registrovaní ČNB podle zákona 170/2018 Sb., kteří působí jako pojišťovací makléři, případně agenti (v kategoriích životní pojištění a pojištění občanů). V právě ukončeném ročníku ankety hodnotil rekordní počet profesionálů, kteří vyplnili přes dva a půl tisíce virtuálních anketních lístků! Pojišťovna roku, nejstarší anketa na pojistném trhu, přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost v průběhu uplynulého roku každodenně setkávat.

„Letošní výsledky demonstrují, že postavení pojišťoven na trhu je z hlediska pojišťovacích makléřů stabilizované. To je pro české pojišťovnictví dobrá zpráva v době, kdy podmínky pro podnikání v tomto segmentu ekonomiky neustále přitvrzují,“ zhodnotil 22. ročník ankety Pojišťovna roku předseda AČPM a zakladatel celé soutěže Ivan Špirakus. Stoupající prestiž ankety podle jeho názoru jen podtrhuje význam klíčové role makléřů jako odborných poradců, kteří prosazují a chrání zájmy svých klientů. Pokud jde o konkrétní výsledky, vyzdvihl posun „vzhůru po žebříčku“ u GČP hned ve třech kategoriích, včetně pojištění průmyslu a podnikatelů – podle jeho názoru je to výsledkem systematické koncepční spolupráce s makléři v celém týmu pojišťovny. Jak dále připomněl, největší změny v porovnání s předchozím ročníkem opět zaznamenala kategorie specializovaného pojištění – tedy s výjimkou tradičního vítěze ERV. Skupinu TOP 5 opustila Allianz Trade (Euler Hermes) a Atradius. „Mezi pět nejlepších se naopak po pauze vrátily pojišťovny AGRA a Credendo (býv. KUPEG), což svědčí o diverzifikaci v potřebách klientů makléřských firem,“ dodává předseda Špirakus.

Také výsledky hodnocení členů AČPM pojistiteli doznalo změn: z loňského čtvrtého místa se do čela nejlepší pětky vyhoupla společnost PETRISK a.s. K tomu poznamenal výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek: „Spolupráce pojišťoven s makléři je zcela zásadní pro zajištění kvalitní péči o klienty i rozvoj trhu. Anketa Pojišťovna roku je krásnou ukázkou tohoto společného úsilí a zároveň důkazem, že se nám daří přispívat ke kultivaci českého pojišťovnictví a posilovat jeho vnímání jako jednoho z klíčových pilířů ekonomiky.“

Pojišťovnictví podobně jako jiné obory promění nástup digitalizace, umělé inteligence a ESG ratingů, upozornil Lukáš Bajgar, partner auditorské a poradenské společnosti KPMG Česká republika, která anketu podporuje již od ročníku 2008. „Pojišťovny podobně jako banky prochází postupnou digitalizací, ve které je ale ještě prostor ke zlepšení. S tím souvisí i využívání umělé inteligence, která může částečně usnadnit práci pojistných matematiků, ale i administrativních a dalších zaměstnanců řešících pojistné události. Nicméně člověk zůstane nadále středobodem, už jen proto, že pojišťovnictví je hodně založené i na osobním vztahu,“ uvedl Bajgar. „Dalším trendem v oboru je stoupající význam ESG, kvůli kterému pojišťovny budou muset více zohledňovat klimatická rizika, respektive ekologickou a jinou udržitelnost například pojišťovaných nemovitostí. Aktiva s různým ESG profilem tak budou patrně již brzy podléhat různým výším pojistného“ uzavřel L. Bajgar.

V rámci 22. ročníku ankety prezídium Asociace českých pojišťovacích makléřů také již tradičně udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Poprvé v historii ankety se tak bohužel stalo „in memoriam“, neboť do pomyslné síně slávy byl uveden Ing. Jaroslav Besperát, dlouholetý generální ředitel ČPP, který náhle zemřel v prosinci 2022. Ocenění převzal syn zesnulého Lukáš, jenž také svázal svou profesní kariéru s ČPP.

Výsledky ankety oznámili organizátoři této profesní soutěže - Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem OPojištění.cz. – dne 11. května 2023 na galavečeru v Kongresovém centru ČNB, jehož se zúčastnily na dvě stovky makléřů, top manažerů pojišťoven, představitelů asociací finančního trhu a dalších významných hostů.

Galavečeru předcházelo již tradiční Makléřské odpoledne jako neformální pracovně-společenské setkání členů AČPM se zástupci partnerů ankety a pracovníky úseků makléřských služeb partnerských pojišťoven.

Podrobné výsledky 21. ročníku ankety Pojišťovna roku jsou uvedeny v samostatné tabulce. 


 

Osobnost pojistného trhu in memoriam

Ing. Jaroslav Besperát

Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze. Začínal v Živnostenské pojišťovně, další léta pracoval v IPB pojišťovně. V roce 2002 nastoupil do ČPP do funkce obchodního ředitele, stal se vrchním ředitelem a poté náměstkem generálního ředitele. Předsedou představenstva a generálním ředitelem byl jmenován v březnu 2010. Kromě toho byl činný také v prezídiu České asociace pojišťoven. Svými odbornými znalostmi, obchodním talentem a vyjednávacími schopnostmi si získal uznání mezi vrcholovými manažery v oboru. Byl dvojnásobným držitelem titulu Pojišťovák roku a byl také Manažerem roku v odvětví Bankovnictví, pojišťovnictví a poradenství.
Jaroslav Besperát zemřel náhle dne 20. prosince 2022 ve věku 51 let.  

Osobní záštitu 22. ročníku ankety poskytl guvernér České národní banky Aleš Michl.

 

Pojišťovna roku 2022: celkové výsledky

 

Pojištění průmyslu a podnikatelů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Generali Česká pojišťovna a.s.

3

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

ČSOB Pojišťovna, a.s., člen holdingu ČSOB

 

 

Pojištění občanů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

3

Generali Česká pojišťovna a.s.

4

DIRECT pojišťovna, a.s.

5

Allianz pojišťovna, a.s.

 

 

Autopojištění

1

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

2

Generali Česká pojišťovna a.s.

3

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

DIRECT pojišťovna, a.s.

 

 

Specializované pojištění

1

ERV Evropská pojišťovna, a.s.

2

AGRA pojišťovna, organizační složka

3

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.

4

COFACE - Comp. fr. d´assurance pour le commerce exterieur, org.složka

5

D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR

 

 

Životní pojištění

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Generali Česká pojišťovna a.s.

3

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

UNIQA pojišťovna, a.s.

 

Osobnost pojistného trhu

Ing. Jaroslav BESPERÁT in memoriam

 

Pojišťovací makléř roku 2022

1

PETRISK a.s.

2

RENOMIA, a. s.

3

RESPECT, a.s.

4

OK GROUP a.s.

5

INSIA a.s.